Väzníkové krovy - to pravé ''orechové'' pre vašu novostavbu

Pri výstavbe nového domu je kľúčovým výber správnej strešnej konštrukcie. V súčasnosti sa stále častejšie stretávame s preferenciou väzníkových krovov namiesto tradičných konštrukcií. Prečo? Pozrime sa na to.

Na začiatok si vysvetlíme, čo vlastne znamená tradičný (klasický) krov. S týmto typom konštrukcie sa stretávame bežne - používa na upevnenie strechy a strešnej krytiny. Charakteristickým prvkom je strmý sklon strechy, zvyčajne okolo 35°. Zvnútra je tento krov podopretý nosnými múrmi alebo stĺpmi. Tým sa vytvára hustá sieť podpory, a to približne každé 3 metre.

tradičný (klasický) krov
Krov z priehradových väzníkov, väzníkový krov

Na druhej strane, väzníkový krov má nižší sklon strechy (často len okolo 22°) a môže byť aj úplne plochá.

Konštrukcia zvnútra stavby je zreteľne odlišná, pretože nie je podopretá vnútornými stĺpmi, a ani nosnými múrmi. Stretnúť sa pritom môžeme aj s výrazom "Krov z priehradových väzníkov".

Bez ohľadu na to, či ide o tradičný alebo väzníkový krov, obe konštrukcie plnia rovnakú, základnú úlohu - chránia váš dom pred vonkajšími vplyvmi. Väzníkové krovy vám však dokážu priniesť aj benefity navyše. Poďme sa teda pozrieť na to, prečo sú väzníkové krovy tak obľúbenou voľbou.

Priestor navyše podľa vašich predstáv

Na rozdiel od tradičných krovov, väzníkové konštrukcie ponúkajú možnosť efektívneho využitia priestoru. Keďže majú menšiu potrebu podpory vo vnútri stavby, umožní vám to vytvoriť úložný priestor alebo rovno obytné podkrovie bez obmedzení v podobe stĺpov či nosných múrov.

Strop a strecha v jednom

Použitím väzníkovej strechy získate nielen funkčnú strešnú konštrukciu, ale aj nosnú podporu pre strop v celom vašom dome. To znamená, že zrýchlite proces výstavby domu a navyše ušetríte peniaze.

Efektívnosť tvaru okapu strechy

Väzníkové krovy ponúkajú výhodnejší a estetickejší vzhľad okapu strechy v porovnaní s tradičnými krovmi. Vďaka ich konštrukcii je možné mať širší okap bez toho, aby zasahoval do okien, takže vám nebude zbytočne tieniť.

Ako je to možné? Vďaka vodorovnej orientácii spodnej pásnice je možné umiestniť okapové žľaby vyššie nad oknami. Tá istá konštrukcia väzníka slúži aj ako nosná podpora pre podbitie strechy, čo zjednoduší a zrýchli celý proces a navyše šetrí materiál.

Výroba väzníkov

Keďže väzníkové krovy sú prefabrikovaným výrobkom, ich výroba prebieha v hale. To umožní plánovať a vyrobiť krov bez ohľadu na to, aké je aktuálne počasie. Samotná montáž väzníkov na mieste je vďaka tomu rýchlejšia, čo minimalizuje prestoje spôsobené nepriaznivým počasím. To zabezpečí, že stavebné projekty sú realizované efektívnejšie.

Aby sme si to zhrnuli: väzníkové krovy prinášajú šikovné riešenie pre výstavbu domu. Oproti tradičným konštrukciám prinášajú viacero výhod - ich schopnosť efektívne využiť priestor a zároveň poskytnúť pevnú nosnú štruktúru pre celý dom vytvára nové možnosti pre moderné a praktické zariadenie interiéru.