5 dôvodov prečo povedať ÁNO väzníkovému krovu

Ktorý typ krovnej konštrukcie je pre váš projekt výhodnejší a efektívnejší? Väzníkový krov alebo klasický? Tu je 5 dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre väzníkový krov, úspora času aj rodinného rozpočtu je len jedným z nich.

detail strechy novovstavby s väzníkovým krovom

1. Bez nosného múru

Podstatnou výhodou väzníkového typu krovu v porovnaní s klasickým je, že nepotrebujete vo vnútri stavby žiadny nosný múr, nakoľko je celá hmotnosť (záťaž) rozložená len na obvodovom murive, a to až do vzdialenosti 30m medzi nosnými stenami/ múrmi. Stavebné rezivo na výrobu väzníkov je navyše ľahké, spájané lisovanými styčnými doskami, a preto je  celková hmotnosť strechy nižšia.

2. 2v1 - väzníková strecha + strop

Ďalšou obrovskou výhodou, ktorú získate voľbou väzníkovej strechy je, že budete mať okrem samotnej strechy namontovanú hneď aj nosnú konštrukciu stropu vášho domu. Ušetríte tým peniaze, ale aj čas. Väzníky majú hornú a dolnú pásnicu - navzájom sú spojené konštrukciou väzníka, pričom horná je v sklone strechy a dolná je vodorovná. Na spodnú sa upevňuje strop.

3. Možnosť úložného priestoru

Hoci ste možno počuli o tom, že pri väzníkovom type strechy nemôžete mať úložný priestor, opak je pravdou. Väzníkové typy striech ponúkajú možnosť vytvorenia priestoru navyše - ideálne miesto pre uskladnenie vecí, napr. ktoré nepotrebujete mať po ruke denno-denne. Tiež sa môžte stretnúť aj s možnosťou vytvorenia obytného priestoru, no má to svoje konštrukčné obmedzenia - v tomto prípade sa vždy poraďte najskôr s firmou, ktorá väzníkový krov výraba. Ak plánujete podkrovný priestor využívať ako plnohodnotný obytný priestor, bude pre vás lepším riešením klasický krov - pozrite TU.

väzníkový typ krovu

4. Úspora času aj nákladov

Montáž väzníkového krovu trvá kratšie ako montáž klasického krovu. Je to aj preto, že vopred vyrobený väzníkový krov môžete na strechu namontovať prakticky takmer kedykoľvek a nie ste závislí od počasia či ročného obdobia. Vďaka kratšej dobe montáže je preto výhodnejší. Menej času stráveného montážou strechy ušetrí eurá vo vašej peňaženke.
Ďalším faktorom, ktorý vie ušetriť váš rozpočet je, že väzníkové krovy možno vyrobiť s nízkym sklonom, čo zabezpečí menšiu plochu strechy a tým pádom aj nižšiu spotrebu strešnej krytiny. 
Suma sumárum = hoci prvotná investícia do väzníkovej strechy môže byť vyššia, v konečnom dôsledku je to presne naopak.

5. Dlhá životnosť väzníkového krovu

Na výrobu väzníkových krovov používame výhradne certifikované stavebné rezivo, ktoré je morené a impregnované proti škodcom. Pri pravidelnej a dobrej vetranosti podkrovného priestoru zabezpečíte jeho dlhoročnú životnosť.