Priznané krovy vo vašom interiéri

Rodinné domy sa často stavajú s obrovským priestorom pod strechou. Takýto priestor sa zvyčajne premení na podkrovie pridaním stropu, no pokiaľ by ste sa rozhodli strop nepostaviť a priznať krovy, môžete docieliť veľkolepý dizajn. 

Hoci môžu odokryté drevené krovy evokovať v prvom rade rustikálny štýl, súčasné priestory môžu využiť drevené krovy ako konštrukčnú súčasť svojej architektúry a zároveň tak vytvoriť moderný dizajn.
Nasledujúce príklady spájajú odkryté drevené krovy s čistými a jednoduchými povrchmi a vytvárajú tak moderné, jedinečné a nadčasové priestory.

Krovy v bielom ošate

Biela maľovka kontrastuje so všetkými plochami, dodáva obytnému priestoru galériový nádych a mení ho na miesto, kde vynikajú predmety. Nabielo sú nafarbené aj krovy, aby zapadli do zvyšku konštrukcie a korešpondovali tak s celkovým vzhľadom.

interiér v bielej farbe s odhalenými strešnými krovmi

Z iného uhla pohľadu na túto krásnu obývaciu izbu vidíme hlavné opodstatnenie (chýbajúcej) farebnej palety: pohľad von sa stáva akýmsi rozľahlým obrazom a biele farby interiéru pomáhajú vonkajšej scenérii vyniknúť.

moderný interiér s výhľadom na jazero
priznané drevené krovy v interiéri

Prírodné krovy

Opačným príkladom je tento priestor, kde prírodný vzhľad drevených trámov vnáša teplo do interiéru. Spracovanie konštrukcie, stien aj okien je pritom jednoduché a moderné.

Hybridné trámy krovu

Tento veľkolepý priestor tiež zachováva prirodzený vzhľad dreva. Veľa skla znamená veľa svetla a výhľadov, či už je to dole, v klere (sotva viditeľné vľavo hore), alebo akcentované okno pod najvyšším bodom strechy. Všimnite si, že stredové trámy krovu sú postavené ako hybridné, pričom miesto spodného pása v strede zaberá oceľová ťažná tyč.

hybridné trámy dreveného krovu v kombinácii s kovovou tyčou
priznané drevené krovy v interiéri domu

V jednoduchosti je krása

Architekt v tomto prípade nechal drevo krovov odkryté a spodnú časť vizuálne oddelil jednoduchými bielymi stenami. Vpravo hore na fotke vidíme kúsok z podkrovného okna, podobné ako na predchádzajúcej fotke, ktoré presvetľuje strešný priestor.

Atypický interiér s vysokými krovmi

Ďalší interiér, ktorý je z veľkej časti pokrytý drevom a korešponduje s trámami krovu. Interiér a konštrukcia nie sú však tak jednoduché ako v predchádzajúcich prípadoch. Krovy pod strechou sa skláňajú a splývajú do šikmej steny; v popredí pokračuje línia strechy a lomené stĺpy "rozbíjajú" vnútorný priestor. Ide o dynamickú sériu priestorov, nepochybne formovaných a vyjadrených exponovanou štruktúrou dreva.

atypicky členený interiér s vysokými krovmi

Zdroj: https://www.houzz.com/magazine/supporting-act-exposed-wood-trusses-in-design-stsetivw-vs~713208