Zvažujete, či sa rozhodnúť pre väzníkový krov alebo klasický? Dôvodov, prečo zvoliť práve väzníkový krov je hneď niekoľko, úspora peňazí z vášho rozpočtu len jednou z nich.
Na vaše najčastejšie kladené otázky týkajúce sa väzníkových konštrukcií odpovedá v nasledujúcom texte náš odborník, Norbert Tóth
Odhalené krovy, či už väzníkové alebo klasické, môžu byť impozantným prvkom interiéru. V tomto článku prinášame zopár inšpirácií.
Pri rozhodovaní, aký typ krovu zvoliť pre vašu stavbu, by ste mali poznať výhody aj nevýhody daného typu. Poznáte ich?
Drevo je jedným z hlavných a najčastejšie používaných stavebných materiálov.
Pri výbere reziva pre stavebné účely sa môžete stretnúť s dvoma základnými typmi a to stavebným rezivom surovým alebo technicky vysušeným. Aké sú ich hlavné výhody a nevýhody a ktoré si vybrať pre konkrétny druh stavby?
Drevo je prírodný materiál, zložený predovšetkým z celulózy, hemicelulózy a lignínu. Disponuje mnohými dôležitými úžitkovými vlastnosťami: je odolné, pevné a elastické, zároveň pekné, ľahko spracovateľné a má vynikajúce izolačné vlastnosti. V kontakte s vonkajšími vplyvmi je však drevo zraniteľné, citlivé na UV lúče, vlhkosť a biologických škodcov.
V momente, ako nám projektant (resp. statik) odovzdá návrh väzníkovej konštrukcie, nasleduje podrobný rozpis jednotlivých materiálových komponentov, potrebných na jej výrobu.
V prípade, že ste sa pre väzníkovú strechu rozhodli, s najväčšou pravdepodobnosťou neplánujete podkrovný priestor využívať na obývanie. Aj preto nie je potrebné bližšie sa vyjadrovať k umiestneniu okien do takejto strechy, nakoľko význam okna tu stráca svoj zmysel.
Hobľovanie je opracovanie dreva, ktorým je možné dosiahnuť hladkého a rovného povrchu. Na hobľovanie sa najmä v minulosti používali predovšetkým ručné hoblíky, neskôr elektrické hoblíky a pri úprave veľkých množstiev dreva hobľovacie stroje a preťahovačky. Tento typ úpravy je odlišný od brúsenia, nakoľko hobľovacie stroje upravujú povrch dreva ostrým nožom, ktorý uberá z jeho povrchu...